07.05.12

Duch počítače

V poslední době začínám věřit, že počítače mají duši. Nedokážu si jinak vysvětlit, proč někdy počítač jde/šlape/funguje/pracuje/atp. a někdy prostě ale vůbec ne, než že mě chce rozzlobit.
Jak udělat počítačového ducha šťasným?

1. Oslovování a nazývání
Oslovte ho. Používejte milá slůvka. Toto je jediný důvod, proč používat deminutiva, jinak je nikdy nepoužívejte. (Formální deminutiva používejte, jak chcete. Ale nezdeminutivávejte to, co je velké!) 
Můžete ho nazvat beruškou, broučkem nebo i miláčkem (pro sečtělé tu mám variantu: milášku).
Nedoporučuji používat hanlivá slova, i když zdeminutivovaná - že jsem slušné děvče, tak ani nebudu uvádět příklady.
Pokud je váš stroj již starého data, neříkejte mu: kalkulačko nebo psací-stroji-se-svítící-obrazovkou, on dobře ví, že je starý a trápí ho to.
Vřele doporučuji pojmenovat ho, mluvte o něm a používejte jeho jméno. Nejlépe před ním. Uvidí (nebo uslyší), že si ho vážíte.

2. Povídání
Pokud máte rozhodnuté jméno, můžete pokračovat. Povídejte si s ním. Vyprávějte mu, co jste celý den dělali, jak jste se měli. Seznamte ho se svými sny. Máte nějaká přání? Řekněte mu je. Bude rád, že si ho všímáte.
Hlavně nebuďte moc egoističtí, zahleděni do/na/v sebe. Zeptejte se ho, jaký měl on den. Nechte ho se vypovídat. Možná vám řekne, že je nějaký drátek v něm překroucen a bolí ho. Nebo se špatně prospal. Nebo jste ho zapomněli vypnout a nevyspal se vůbec.

3. Hlazení
Pokud jste si mezi sebou vytvořili slovní kontakt, můžete přejít k dalšímu bodu. Když ho zapínáte, pohlaďte ho. Nejdříve jemně, letmo, aby se nelekl, že ho třeba chcete uhodit. Přeci jen jste to nikdy nedělali, tak se nedivte, že je polekán (také bych byla zmatena, kdyby na mě nějaký člověk sahal, když by to před tím nedělal).
S časem přidávejte více tělesných kontaktů. Možná zjistíte, že váš počítač je mazel a hlazení a drbání bude vyžadovat. Neodpírejte mu je.

4. Intimita
Když už máte první tělesné kontakty za sebou, můžete přejít na další bod/stupeň/level. Začněte s ním spát. V zimě je počítač výborné zahřívadlo. Zahoďte ponožky a nechejte ho, ať vám ohřívá nohy. Máte problémy s ledvinami? Ať vám je udržuje v teple. Bude rád, že nespí sám a ještě vám bude moct svojí přítomností udržet velkou míru zdraví.

5. Krmení a zábava
Pokud je váš počítač mužského strojového rodu, je nutné ho udržovat najezeného. Vsypte nějaké drobky do klávesnice. Ale nepoužívejte drobky cizí, nýbrž jen svoje. Pochopí, že si trháte jídlo od úst, aby on neměl hlad. Bude vám vděčný.
Také můžete přidat nějaké tekutiny. Nesmíte jimi však přehánět. Koupat se určitě nechce.
Pokud jste celé dny pryč, vymyslete mu zábavu. Také byste nechtěli celý den na někoho čekat a provozovat nicnedělání.  
Můj tip: Vsypte pár korálků do klávesnice. Zabavíte ho to, bude si hrát a možná vám vyrobí nějaký korálkový šperk.

6.
Pokud ani toto nepomůže a váš stroj bude stále protivný a nebude chtít s vámi spolupracovat, můžete použít slzy. Pokud stále bude zatvrzelý, zkuste na něho hystericky křičet. Sice ho tím nedonutíte, aby vás poslouchal a začal dělat to, co má a tak, jak má, ale vám se uleví a opět budete mít lepší náladu.

Jestli jste zvládli dojít až k bodu 5 a máte výborný vztah s vaším počítačem, dávejte si pozor na jednu věc. Žárlivost. Může se stát, že máte strojů více než jeden, a tak se vám přihodí to, že budou na sebe žárlit. Musíte je všechny přesvědčit, že je máte stejně rádi a že je všechny potřebujete a nemůžete bez nich žít.

Pokud budete úspěšní, přeji vám krásné spokojené minuty s vaším hodným a spolupracujícím počítačem.

(Pokud úspěšní nejste, zkuste partnera vyměnit a začněte od začátku.) 

2 komentáře:

 1. To je ale zajímavé! :)

  Ad 1: Počítač se jmenuje Toaster.
  Ad 2: Snažím se s ním mluvit, ale hledám mu něco, jak naučit mluvi i ho.
  Ad 5: Nakrmený je, ale jednou za čas mu čistím žaludek (klávesnici), nepovažuju se ale za tasemnici.

  Taková osobní otázka. Co tvůj počítač? Jí taky něco, jako je elektrická energie, kromě těch drobečků? :D

  OdpovědětVymazat
 2. Já funguji celkem na třech počítacích strojích.
  U rodičů mám Berušku a ta papá elektřinu.
  Ve Šlapanicích mám Wowkovnatý počítač, který papá také elektřinu (možná i nějakou jadernou, má dietu) a ještě Nojbuk, ke kterému se snažím přidat veverky, aby měl pestřejší stravu. Teda, nemyslím, že by jedl veverky, ale tu energii, co by dělaly veverky, když by běhaly, kdyby byly připojené.

  OdpovědětVymazat