09.04.12

BECCA FITZPATRICK: Zavržený

     K této knize jsem se dostala s cílenou náhodou. Slyšela jsem o ní už před dlouhou dobou. Věděla jsem, že je to první díl trilogie (bude to trilogie o čtyřech dílech, jak jsem četla někde, už ani nevím přesně kde) o andělech - po dlouhé době mohu říct, že jsem také četla knihu pro mladé a nebyla o upírech.
     Jednoho večera má spolubydlící šla spát o půlnoci (tak brzo!) a já jí nechtěla svítit lampičkou do očí, tak jsem si nechala poslat e-book, abych si mohla číst, protože mně se tak brzo spát nechtělo. Tento e-book mi byl poslán s varováním, že je to opravdu špatné. Nebála jsem se!

      Hlavní hrdinkou je chytrá slečna (Nemůžu si vzpomenout, kdy jsem naposledy četla o hloupé slepici. O Belle teď ještě nechci mluvit, ale to také jednou přijde.) Nora. Studuje na střední škole, dobře se učí a chce se dostat na kvalitní univerzitu. Žije jenom s matkou, protože, rok před odehrávajícím se příbehem, byl její otec zabit.
     Druhou důležitou ženskou postavou je Nořina nejlepší kamarádka Vee. (Nora není osamělá chudinka, která by plakala v koutě a říkala si: "Tak sama! Tak sama!") K učení má chladný vztah. (To mi někoho připomíná.) Vřelejší vztah má spíše k chlapcům. V průběhu knihy háže vtipné, někdy vtipu prázdné, hlášky, které tu knihu odlehčují.
     Díky Vee se seznámí s novým spolužákem Elliotem a jeho tichým kamarádeme Julesem. Elliot, přešel k nim ze soukromé školy, má o Noru zájem, ale ta pokukuje po druhé hlavní postavě. Patch. (Jako správná wowkařka, samozřejmě že stále v léčení, jsem si hned vzpomněla na Patchwerka,) Krásný, přitažlivý, tajemný mladík, (V těchto knihách je to pořád, ale proč někdo nenapíše o tom, jak si ošklivé hloupé káčátko našlo hloupé ošklivé káčátko?) jenž Noru přivádí do rozpaků, je schopen jí vlézt do hlavy (buď přes ucho, nebo nosem, ještě jsem se nerozhodla). Nora má jisté podezření, že ji Patch sleduje.
   
     Něco krátce k ději. Nora je nucena při biologii sedět se spolužákem Patchem, ze kterého je pořádně nervózní. Ví o ní spoustu věcí, které ví jenom Vee. Tak nastává rušný běh jejího, dosud klidného, života. Někdo ji začne sledovat a Nora má pocit, že je to Patch, protože je divný. Vždyť i nová školní psycholožka ji před Patchwerkem..ehm, Patchem varuje, nechce, aby se s ním Nora stýkala.
     Další problém je takový, že nový spolužák Elliot asi nebude tak svatý, hodný, milý, úžasný, protože byl obviněn z vraždy své přítelkyně (byla oběšena). Proto odešel ze školy. Nora se ho pak začne bát, nejvíce po tom, když byla Vee někým napadena. Kdo to byl? Patch, Elliot, nebo úplně někdo jiný? Nora si nemůže být nikým a zvláště ničím jistá. Vždyť má přeci halucinace! Nebo také nemá.A pak se dozví tajemství o Patchovi a zároveň i o sobě.

     Začínám se o sebe bát, protože se s varováním, že je to opravdu špatné, nemůžu zcela ztotožnit. (Asi to svedu na to, že mám psát bakalářku. To víte, ten stres, lenost a prokrastinace intelektu neprospívá. Takže to není mnou. Tak!) Začátek se mi moc nelíbil a hloupé mi to přišlo. Možná je to hloupé i pak. Ale já si od toho odpočinula. Čekala jsem, jak vlastně Nora přijde na to, co je Patch zač. Musím konstatovat, že dneska se bez internetu správná hrdinka neobejde. (A to  Nora chodí do knihovny, ale raději si doma zapla stařičký počítač. Vidím v tom jistou podobnost s Bellou - její starý počítač je snad ještě starší.) Poté jsem čekala, kdo jí to sleduje a pak jsem čekala na konec. Myslím, že bych si měla naordinovat nějaké pořádné čtivo, nebo budu tyto knihy za chvíli považovat za vrchol literární tvorby současnosti.

   

0 komentářů:

Okomentovat