23.07.12

KIM HARRISON. Mrtvá čarodějka přichází

  Mrtvá čarodějka přichází je první knihou série o čarodějce Rachel Morganové, která má již 11 dílů.
  Tento fikční svět prošel drobnou "apokalypsou". Rajčata byla nakažena virem Anděl, který zabíjel lidi. "Nadpřirozeným" bytostem však neublížil, takže klesl počet lidí, ale počet inderlanďanů zůstal stejný a celkově je jich více než lidí, co přežili.
    Rachel Morganová pracuje pro Inderlandskou bezpečnostní agenturu (IBA). V poslední době však dostává primitivní úkoly a chce se osamostatnit a rozjet svoji vlastní agenturu. Má to jeden háček, žádný agent nemůže odejít z IBA jen tak, buď se vyplatí, nebo ho zabíjí. Rachel se však nebojí, jelikož má pocit, že sama IBA chce, aby odešla. Při jedné akci se potká s další agentkou, upírkou Ivy, které svěří svůj plán. Ivy se k ní chce přidat.
    Rachel druhý den oznámí svému nadřízenému, že odchází. Tato zpráva byla přijata s klidem, po ní však i výpověď ohlásila Ivy, nejlepší agentka IBA, a vyplatila se, takže jí nebezpečí nehrozilo. Jejich (už bývalý) nadřízený byl vzteky bez sebe a vypsal odměnu za zabití Rachel. Aby se ochránila, musí chodit v převleku a musí najít důkazy o výrobě biodrog, za kterou stojí vlivný muž města. Když tyto důkazy najde, může je pak předat IBA a tím se vyplatit.
    Jako ve Vampýrské akademii, tak i zde se setkáváme se dvěma druhy upírů. Živí (to je například Ivy) a Mrtví. Živí upíři mohou žít bez toho, aby pili krev (praktikovali), zato ti mrtví se bez ní moc neobejdou a celkově tito upíři ztrácí svoji osobnost. Rachel se musí pod vlivem okolností nastěhovat k Ivy, která sice nepraktikuje, ale musí se velmi držet, aby se z Rachel nenapila. Těchto příhod je v knize hned několik a všimneme si, že je Rachel trochu ufňukaná a docela se shazuje. Celkově v těchto chvílích na mě Rachel nepůsobila moc dobře. Další postavou byl skřítek Jenks, který byl asi můj favorit. Byl sarkastický a vtipný.

    Kniha byla svižná, místy ukňouraná díky Rachel, ale i napínavá. Romantické složky zde nebylo mnoho, takže jsem to mohla číst i jinak než otráveně. Moc se mi nelíbilo, že když postavy chtěly jinou postavu poslat do patřičných mezí, tak říkaly: "Jdi se zvrátit." Nevím proč, ale toto sousloví na mě onomatopoicky nepůsobilo.
    Pokud máte rádi urban fantasy, tak doporučuji. Ale nečekejte něco moc světoborného.

***

 
    
   
 

2 komentáře:

  1. Aj táto kniha sa nachádza v mojom zozname, ale po prečítané recenzie sa na ňu nebudem až tak vrhať.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc nevím, co se ti líbí a co ne. Já zrovna celou ya literaturu docela kritizuji, takže mé recenze asi ber s rezervou.

      Vymazat