03.08.12

JOHN FLANAGAN. Rozvaliny Gorlanu

  Rozvaliny Gorlanu jsou prvním dílem fantasy série Hraničářův učeň, která má už na svém kontě 11 dílů. Ani přesně nevím, kde a kdy jsem se o této knize dozvěděla.
  Hlavním hrdinou je Will, patnáctiletý sirotek, který by se chtěl stát bojovníkem. Problém je, že je malý a svojí postavou se na bojovníka nehodí. Jeho hbitost a mrštnost mu však zajistí učednictví u tajemného hraničáře Halta. Podstatnou část knihy se Will učí hraničářskému umění.
  Tento příběh psaný v er-formě se však nezabývá jen Willem, ale i Horácem, který se učí zase bojovnickému umění. S Willem měli nějaké drobné konflikty, ale ty se smažou v okamžiku, kdy Will zachrání Horáce před velkým kancem. O Horácovi se dočteme, že to v akademii nemá jednoduché, protože je šikanován chlapci z druhého ročníku. Nejen, že jeho výcvik je náročný, ale i tito chlapci mu nakládají velmi složité a fyzicky náročné úkoly. Horác si však myslí, že je šikana v pořádku, že se to tak děje, takže žádnému dospělému nic neřekne. Jeho spolubojovníci se mu však vyhýbají, protože mají strach, aby se terčem šikany nestali i oni. Ačkoli je Horác nejdananější bojovník-učeň, chtějí ho vyloučit, protože si jeho učitelé myslí, že je nepřizpůsobivý.
     Hlavní dějová zápletka začíná, když Halt vezme Willa na hraničářský sněm.

      Nejoblíbenější postavou je pro mě tajemný hraničář Halt. (Ach!) Je to prostě chlap. Není to nějaký ufňukaný upír, který by nějaké slečně pořád opakoval, že ji miluje, ale nemůže s ní být. Halt je prostě Hrdina. (Ach!) Je statečný, umí se bránit. Nosí vousy. (Ach!) Prostě hrdina jak má být.
    O Willovi nic moc říct nemůžu, je mu pouze patnáct let a jemu jsem pozornost moc nevěnovala. Ale vzhledem k tomu, že to má tolik částí, tak určitě dospěje.

    Rozvaliny Gorlanu je kniha, která se mi opravdu hodně líbila. Myslela jsem si, že to bude takový průměr, ale byla jsem příjemně překvapena. John Flanagan tuto sérii psal pro svého syna, takže pravděpodobně synovy konstruktivná připomínky tuto knihu doladily k příjemné čtitelnosti.
    Kniha je napínavá a místy velmi vtipná. Není to velká bichle, která by byla psána složitě, takže ji budete mít přečtenou v krátkém časovém úseku.

****

Obrázek použit z http://www.cbdb.cz
  

0 komentářů:

Okomentovat