01.02.15

Bíglovský leden #12

Já vím, já vím. Poslední článek byl napsaný v červenci. 
Červen, červenec, leden... 
A co?

V lednu jsem hodně četla a i hodně sledovala seriály. Tomu čtení asi pomohlo mé drobné předsevzetí, že budu každý den číst, i kdyby to byla jen jedna strana, musím každý den číst. V lednu jsem nečetla asi jen jeden dva dny, což je pěkné. Dokonce jsem si pořídila velký diář, kam si každý den zapisuji, jakou knihu jsem četla a na jakou stranu jsem se dostala, a také si zapisuji, co jsem ten den viděla za epizody. 
A na Goodreads Challenge jsem si dala jen jednu knihu, abych se nestresovala, že nestíhám. Takhle jsem již prvního ledna měla challenge hotovou. A to se vyplatí.

Knihy.

 

V lednu jsem dočetla krásných patnáct knih. Hezké číslo, že? A pro mě dost netypické. Ale buďte v klidu, spousta knih bylo ke zkoušce na Literaturu pro děti a mládež. A básničky a pohádky pro děti se čtou velmi snadno.


 
Selekce vyhrála Knihu roku 2014 nakladatelství CooBoo. Díky tomuto vítězství jsem čekala, že to bude parádní kniha, ale bohužel jsem byla dost zklamaná. Prvních sto stran mě nudilo, poté to začlo být dost romantické a předvídatelné, zároveň to bylo ale milé a četlo se to dobře. Celkově to ale žádný zázrak nebyl. Ale obálku to má pěknou. 110 stran.
Do poklidné modři je posledním dílem série Nebe. Naše české vydání je takové zvláštní, je zde konec druhého dílu, který zcela nepochopitelně nebyl na konci druhé knihy. Takže začátek jsem si užila, bylo to napínavé. A pak začal díl třetí a to byla nuda. Ale konec byl opět parádní. Ale předvídatelný, autorka mě nijak nepřekvapila. Škoda. Každopádně jsem ráda, že mám zase další dočtenou sérii. 244 stran.
Polibek šarlatu je druhým dílem série Půlnoční rasa, aspoň teda myslím, že se tak jmenuje. Měla jsem chuť si přečíst nějakou urban fantasy, dost jsem uvažovala o tom, že se spíš posunu v Anitě Blake, ale pak jsem si vzpomněla, že mám tohle doma půjčené víc jak rok a že bych to konečně měla Evě (Zdravím!) vrátit. Bylo to tak trochu za trest - Eva věděla, že mě první díl nebavil, a tak mi hned půjčila druhý, je strašně milá. Polovina knihy byla nudná, druhá polovina byla už zajímavější, ale opět byla předvídatelná až na půdu. Zjistila jsem, že mám potřebu dočítat série, takže se s tímto fikčním světem budu očividně ještě dlouho, předlouho trápit. 271 stran.


Strado & Varius aneb Setkání s Mozartem je autorská ilustrovaná kniha. Je to čtení na chvilku - velká písmena a hodně ilustrací. Bylo to milé, ale asi jsem nebyla tak úplně nadšená - taky už několik staletí nejsem cílovkou, že.  32 stran.
Kouzelný svět Gabriely je další knihou ke zkoušce. Gabriela zjistí, že ovládá jazyk věcí - domluví se skříní, stolem nebo se sochou. Díky této schopnosti zažívá různá dobrodružství. Takhle kniha se mi líbila. Doporučuji. 60 stran.

 
Husa Líza a vánoční hvězda je opět ilustrovaná kniha. Krátký příběh s pěknými ilustracemi, ale nic mi to nedalo. Tohle bude tak pro děti kolem 3 let, možná i pro mladší. 22 stran.
Jedna, dvě, tři, čtyři, pět je básnická sbírka Ivana Blatného. Básničky to byly pěkné, ale na poezii nejsem. Každopádně tohle je knížka, kterou bych svým dětem dala. 48 stran.
 

Jitka a kytka je velmi kraťounká kniha se zvláštními ilustracemi - takové koláže. Neoslovilo mě to. 12 stran.
Karel IV. mě naopak nadchnul. Také je to pro starší děti. Ilustrace byly fajn, textu zde také nebylo tolik, ale je plný informací. Takže pro děti super. 33 stran.

Povídá pondělí úterku je básnická sbírka. Básničky to byly vtipné a hravé. Neumím se k poezii vyjadřovat, takže odpusťte tuhle drobnou charakteristiku. 42 stran.
Jak jsem byl malej byla super knížka. Parádní ilustrace, humor. Tohle doporučuji i dospělým, já se u toho bavila hodně. 89 stran.
Chaloupka na vršku je snad podle večerníčku, který jsem neviděla. Odehrává se to během jednoho roku. Děti jsou seznámeny s různými svátky a tradicemi, což je dle mě hodně fajn. Příběh to byl milý a nenásilný. A možná by byl večerníček zábavnější. 144 stran.

 Ztracené dny je prvním dílem o Emily Strange. Četla jsem to s teplotou, takže jsem na to neměla asi tu správnou náladu. Atmosféra se mi moc nelíbila, ale byly tam krásné ilustrace kočiček, takže jsem schopná tomu odpustit kdeco. Ale bylo to i vtipné. Jen mě mrzí, že v knihovně byl jen první, třetí a čtvrtý díl. Teď nevím, jestli můžu hned pokračovat třetím dílem, nebo počkat, až se vrátí díl druhý. 181 stran.
Poklad Čarodějky ze severu je úžasná knížka. Moje první letošní pětihvězdička. A dokonce jsem napsala i recenzi, takže se těšte. Bavila jsem se u toho. Doporučuji. 300 stran.


Ivan je jen jeden je moje druhá letošní pětihvězdička (obě knihy jsem přečetla posledního ledna, asi jsem byla na hvězdičky štědrá). U téhle knížky jsem brečela. A to vážně. Bylo to smutné a bylo to úžasné. Jsem cíťa. Zkuste, jestli jste cíťové taky. 270 stran.Rozečtených knih nemám tolik. Až mě to překvapuje. Ale někdy bych byla ráda, kdybych měla jen jednu. 


Uzly a pomeranče jsem nedočetla a dočítat nebudu. Určitě to není hloupá knížka, ale byla jsem ráda, že jsem ji nakonec nemusela ke zkoušce číst. Neměla jsem na to náladu. 48 stran.
Překroč svůj stín je velmi oblíbená kniha a já se do ní zatím nemůžu začíst. Každopádně ji chci dočíst. Snad mě to začne bavit. 113 stran.
Panenka z kostí je moje knížka, žádná výpůjčka z knihovny nebo od kamarádů. Moc jsem toho z ní ještě nepřečetla, ale není to špatné. Jsem zvědavá, co se tam ještě stane. 58 stran.

Celkem přečtených stran za leden: 2077.
Naštěstí jsem si nedala žádné předsevzetí na počet stran, každopádně tento měsíc by se mi povedl.

Seriály.

 

Seriály budou bez obrázků. Strašně mě štve, že ne všechny obrázky obálek nemají stejnou velikost. Snad příští měsíc budu číst takové knížky, které mají správnou velikost. To jen taková fňukací vsuvka, která by u seriálů neměla co dělat. Ale je to můj článek. Tak!

Selfie (01x13). Tento seriál mě bavil hodně, sice takový hloupoučký, ale byl fajn. Moc mě mrzí, že druhá série už nebude. 5 epizod.
Ground Floor (02x06). Objevila jsem to někdy před Vánocemi. Je to parádní. Bavím se u toho. Doporučuji. Nedávno jsem se dozvěděla, že druhou sérií to končí a prodloužení nebude. Jsem naštvaná. Vážně. 6 epizod.
Galavant (01x08). Tohle je úžasný seriál, jen se nebude líbit všem. Otázka je, jestli se to dost líbilo v Americe, aby se rozhodli dát jim druhou sérii. Písničkový seriál, komedie, hrdinové a antihrdinové. To si prostě druhou sérii zaslouží. 8 epizod.
Agent Carter (01x02). Zatím jsem neviděla dost dílů, ale ty dva, co jsem viděla, se mi líbily. Přijde mi to lepší než Agents of S.H.I.E.L.D., což také něco říká. 2 epizody.
State of Affairs (01x01). Jen jsem se chtěla podívat, co to bude. No... Já vám nevím, k tomuhle se jen tak brzo nevrátím. Jestli se k tomu vrátím vůbec někdy. 1 epizoda.
Awkward (04x21). Tohle mě baví, i když je to čtvrtá série. Těším se na pátou, která je myslím už poslední. Snad bude stejně dobrá. A snad mi bude po těch postavách smutno. 3 epizody.
Faking It (02x10). Tohle také patří mezi mé oblíbené seriály. Jsem zvědavá, co bude ve třetí řadě. Těším se. 4 epizody.
The Big Bang Theory (08x12). A tohle mě také baví, i když je to už osmá série. Jen Penny nemám ráda. A dost pochybuju o tom, že ji budu někdy ráda mít. Je hloupá. Fakt moc hloupá. 5 epizod.
Constantine (01x10). Tenhle seriál mi připomíná Supernatural a Herryho Dresdena, ale vůbec mi to nevadí. Constantine je sympaťák, jen Zed by se pořád nemusela tak divně tvářit. Jsme zvědavá, jestli dostane druhou sérii, nebo skončí po první. Doufám, že neskončí. 9 epizod.
Supernatural (02x17). K tomuhle seriálu jsem se po dlouhé době vrátila. A baví mě. Hodně. Těším se na díly, kde bude Felicia Day, ale ta je snad až v osmé sérii, bude ještě dlouho trvat, než se tam dokoukám. 37 epizod.
Beverly Hills (03x03). Ano, vidíte správně. Nějak jsem dostala chuť se na to dívat. A dívám se na to dál, i když mě to neskutečně rozčiluje. Nesnáším Brendu. Jen co promluví, tak mám chuť křičet. Uaaa. 53 epizod.

Celkem zhlédnutých epizod v lednu: 133
Viděla jsem toho hodně. Jen jsem chtěla dokoukat podzimní novinky (a i některé letní), ale to mi vůbec nevyšlo. 


Uff, to byla práce. Příště musím přečíst míň knížek a koukat na míň seriálů, kdo má o tom furt psát. Stejně to nikdo nečte. 
A kdyby náhodou... Četli jste nějakou výše zmíněnou knihu a viděli výše zmíněný seriál? Koukáte se také někdo na Beverly Hills? Nechci být jediný magor, co na to kouká. Sice je fajn být jedinečná, ale vocamcaď pocamcaď.

Mějte se krásně a hodně čtěte.

14 komentářů:

 1. Na Beverly Hills nekoukám a ani to nemám v plánu :D Já jsem co se týče seriálů netypická, nejsem schopná na ně koukat vkuse. Většinou. Loni jsem se koukala celý rok jen na Doctora Who, v létě jsem viděla Outlander, zase jsem se o jednu dvě epizody posunula v Sherlockovi (než natočej další díly, tak to snad dokoukám).
  Teď koukám kromě The Big Bang Theory (jediný seriál, na který ještě koukám jak ho dávají) na Downton Abbey, to je hrozně dobrý!
  Proč se na FFUK taky neučí dětská literatura? To chcem! Minimálně tři.
  Selekce je kniha roku protože má hezkou obálku. Jinak je to odpad a Keira Cass je blbá kráva. Víc jak Penny. Penny mám ráda :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No hele, aspoň bys viděla, jak se v devadesátých letech vyrůstalo v Americe. A to určitě chceš vědět, že jo? Pořádný auta, drahé oblečení, blbka na každém kroku. Prostě tohle MUSÍŠ vidět! :o)
   Hele, já také nekoukám na seriály tak moc v kuse. Čekám, že třeba u Supernatural přestanu tak ve čtvrté sérii a pak se k tomu dostanu až za rok. Hlavně aby sis pamatovala, o čem ten seriál je a co se tam dělo. :)
   My jsme to měli na bakaláři jako béčkový předmět formou přednášky (chodila jsem jen na jedničku) a teďka na magisterském to je jako seminář. Bylo to fajn a doktorka Nováková na tomhle předmětu není tak přísná jako na jiných, takže je to skoro i zadarmo. :)
   Mi přijde docela smutné, že lidi hlasovali pro knížku jen kvůli obálce. A to rozhodně ani není nejhezčí. Proč je kráva? Já chci drby a větší podrobnosti! :o)

   Vymazat
  2. Takhle... lidi si to koupili kvůli hezké obálce a kvůli pomýlenému vkusu jim to nepřišlo hrozné, takže pro to pak hlasovali.
   Jo, a taky to mělo plakát v metru, to je pak vždycky jasný.
   Eh, já ti to napíšu někam do zpráv, respektive najdu si, co už jsem o tom psala, je to na dýl :D

   Vymazat
  3. Ale tak co.. Ty šaty jsou vážně pěkné. :D

   Ook, tak mi to pak napiš na goodreads :o)

   Vymazat
 2. Uch, do Selekce se mi nechce a když už seriál, tak spíš animovaný. Teď vychází nové epizody anime Durarara.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych tu Selekci taky nečetla, ale ona ji měla kamarádka a když jsem říkala, že jsem na to zvědavá, protože je to kniha roku, tak mi ji půjčila, že ji teď číst nebude. Byla to docela náhoda. :D
   Já nějak na ta anime nejsem. :(

   Vymazat
 3. Asi mě nemělo tolik překvapit, že Selekce u CooBoo vyhrála knihu roku, ale stejně jsem byla naštvaná. :D Sice jsem ji nečetla (a ani to neplánuji), ale fakt si nemyslím, že by byla tak výborná. Jenže CooBoo je holt nakladatelství nejvhodnější pro mladé slečny, které zkrátka podobné knihy baví a čtou je, no. Takže tak. :D :)
  Piráti i Ivan, to jsou obě vážně skvělé knížky! Piráty jsem četla krátce po jejich vydání a fakt mě to bavilo. Upřímně doufám, že Host vydá i ten druhý díl. :) A Ivan byl zkrátka tak dobrý, jak jsem podle reakcích ostatních čekala. :)
  Tak Překroč svůj stín jsem prostě nedokázala dočíst. :D A na tu Panenku z kostí se chystám, tak jsem zvědavá. :)
  Selfie plánuji dokoukat, až zas budu mít přebytek času a nebudu vědět, co dělat. :) Galavantovi plánuji dát šanci, jen si opět musí počkat, až na to budu mít ten čas. :D Na Carterovou koukám, vzhledem k tomu, že nemám Agenty. A je to docela fajn. :)
  U Constantine jsem viděla pilotní díl, ale už někdy v létě, když jim "unikl" na internet. Zamlouvalo se mi to. Jenže pak jsem zjistila, že Lucy Griffiths, která tam měla původně hrát hlavní ženskou roli a kvůli které jsem tomu pilotu dala šanci, z toho vycouvala a mě na to nějak přešla chuť. Ale kdo ví, třeba tomu někdy z nudy tu šanci dám. :D :)
  Jo, Supernatural mám rozkoukané, už asi druhým rokem jsem u první série. :D Přitom mě to fakt bavilo, jenže pak na to přestal být čas a k tomu to množství dílů... No, musela bych se hodně nudit, abych se do toho zase pustila. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba příští rok vyhraje nějaká pořádná knížka. A nebo to zase vyhrajou šaty, jen nevím, jestli červené, nebo bílé. :))
   Jsem ráda, že s tím Stínem nejsem sama, ale já to ještě zkusím a snad to dočtu.
   Selfie a Galavant mají krátké epizody, to máš tak jeden díl k jídlu. :)
   A Agent Carter je pořád super? Mám strach, aby se to po dvou dílech nezhoršilo. :) Na Constantina nemáš koukat kvůli ženské, ale kvůli Constantinovi!! :o)
   Jo, to množství dílů je hrozné, ale už jen pár dílů a mám za sebou čtvrtou sérii. :D

   Vymazat
  2. Třeba vyhraje, na tenhle rok CooBoo plánuje spoustu zajímavých knih, které určitě budou o něco chytřejší než ta Selekce. :D
   Agent Carter sice není úplně takový seriál, jak jsem čekala, možná by to mohlo být lepší, ale taky to mohlo dopadnou i o něco hůř. Mě tam upřímně nejvíc baví ten Jarvis, ten je perfektní. :D
   Ale jo, Constantin se mi jako postava líbil, takže na to možná ještě zkusím mrknout. :D
   Tak to gratuluji! :D A pak těch zbylých šest? Je jich deset, pamatuji si to dobře, že jo? :D
   Mimochodem, nekoukala jsi i na Doctora Who? To už máš dokoukané? Nebo jsi to vzdala? :D

   Vymazat
  3. Předpokládám, že to, co se mi bude líbit nejvíc, tak to určitě nevyhraje. :D
   Jojo, Jarvis je fajn, ale moc mi nesedí, nějak mu nevěřím. :))
   Zkus, zkus! :D
   Desátá série teď běží a už je objednaná i jedenáctvá. :D A v noci jsem se dostala na pátou. :D
   Na Doctora teď nekoukám, jsem na začátku druhé série a nemám teď chuť na to koukat, ale ono to přijde. :o)

   Vymazat
  4. Jo, myslím, že s mojí volbou to dopadne stejně. :D
   Mně se teda hlavně zamlouvá ten herec. Shodou náhod teď hraje i v druhé řadě Broadchurch, kde mu to podle mě jde ještě líp! :)
   Fakt? A já žila v domnění, že tou desátou to má končit. :D
   Já jsem s Doctorem sice asi na sedmé sérii, ale též zrovna teď nemám chuť na něj koukat. Zatím jsem na něj vždycky koukala tak nějak během srpna, takže to letos očekávám podobně, i když to znamená, že už ten zbytek dokoukám a nic mít nebudu, jop. :D :)

   Vymazat
  5. To je u mě typické, že se mi líbí to, co se nelíbí ostatním. :o)
   Broadchurch jsem ještě nezkoušela, ale k tomu se taky dostanu! :D
   Nene, bude to mít 11., třeba ta už bude poslední.
   Mně Doctor ještě nějaký čas vydrží. Ani nevím, kolik to má sérií... :)

   Vymazat
  6. Na Broadchurch se fakt koukni, je to hrozně boží. Hlavně to má úžasnou atmosféru a už dlouho se mi nestalo, aby ve mě nějaký seriál téměř po celou sérii vyvolával tolik emocí. Ti herci jsou tam všichni perfektní. Hm... Teď mám chuť se na to kouknout znovu. :D
   Doctor má myslím naposledy tu osmou sérii s Capaldim. Jestli bude devátá o další seriálové sezóně nebo až zase bůh ví kdy, to si nejsem jistá. :D

   Vymazat
  7. Rozkaz! Zkusím to snad ještě tento měsíc. A snad se mi to bude líbit. :)

   Vymazat