25.10.14

CHARLES GILMAN. Šílený profesor

Horror School #1

    První díl série mě zaujal jen díky původnímu názvu série - Tales From Lovecraft Middle School. Určitě vám došlo, že je to kvůli tomu Lovecraft. Což je synonymum pro horory, děsivé příběhy a plíživou hrůzu. A hodnocení také není nejhorší. 

     Dvanáctiletý Robert musí od září chodit do nové (a nově postavené) školy, protože úřady tak rozhodly (podle trvalého bydliště). Nikoho tam nezná. Kromě Glena, který ho vždy šikanoval. A... A víc neřeknu. Šílený profesor je dost krátká kniha (122 stran), takže bych vám mohla vyzradit něco, co bych neměla. Ale je jasné, že Lovecraftova střední škola nebude ledajaká škola.

    Začnu hned prvním (a asi jediným) záporem celé knihy. Jak jsem se již zmínila, příběh je na pár stranách. To znamená, že se autor moc nerozepsal. O nikom a ničem. Postavy jsou ploché. Kdyby tam byla nějaká sexbomba, tak bude také plochá jak fošna. Moc se o nich nedozvíme, jen důležité informace, abychom věděli, kdo je hodný a kdo je zlý. Chtěla jsem prvně napsat "kdo je černý a kdo bílý", ale rasismus nebudeme podporovat. Více stránek by knize jen prospělo.
     To je názor můj, staré ženské. Šílený profesor je určen čtenářům začátečníkům, jen nevím, jak si poradí s jazykem R'lyehian (čte se to přesně tak blbě jako ten samotný název). Viděla bych to tak, že mladému čtenáři bude stačit jednoduchá linie příběhu na pár stránkách, bude nadšen, že se pročetl až na konec. 

    Šílený profesor je ale i výchovný, což není nic nečekaného. Robert má rád knihy, tak autor podporuje touhu dětí zažívat různá dobrodružství skrze knihy, protože mimo knihy to moc nejde. Alespoň se to podaří Robertovi a my (a děti) mu můžeme jenom závidět. Také se objeví problematika šikany, ale zas tak moc se neřeší, a lidé, kteří chtěli pomoct, byli odbyti.

    Ději nemám co vytknout. Bylo to pěkně vymyšlené. Vše se odehrálo během tří týdnů - to je taková rychlovka. Gilman nám postupně předkládá tajemství, nějaké odpovědi a ke konci akci. Bohužel ta akce byla velmi krátká. Řeknu to ještě jednou - všechno je krátké.
   
    Na konci knihy je jasné, o čem bude druhý díl. To potvrdí i ukázka z druhé knihy. Musím říct, že se na druhý díl těším. Sice je to vše takové uspěchané, humoru moc nenajdete, postavy nejsou pořádně vykreslené, ale víme, kdo je hlavní záporák. Záporák je to nejdůležitější. Dávám dvě a půl hvězdičky. Zajímalo by mě, kdo by poslal své dítě do školy, která má v erbu Cthulu.

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.

0 komentářů:

Okomentovat